Zachorowanie na malarię jest o tyle niebezpieczne, że może spowodować ryzyko wystąpienia poważnych powikłań. Już sama choroba powoduje śmierć u sporej liczby osób. Im wcześniej wykryje się malarię, tym większa szansa na skuteczne zapobieganie komplikacjom.
Cechą charakterystyczną jest to, że część objawów ujawnia się po wyleczeniu się z choroby. Tego rodzaju opóźnione powikłania są efektem uszkodzeń poszczególnych narządów podczas trwania choroby.
Podstawowym skutkiem zachorowania na malarię jest niedokrwistość. Patogeny malarii wnikając do organizmu, docierają do czerwonych krwinek oraz powodują ich niszczenie. Z czasem ubywa erytrocytów, przez co w badaniach krwi, ich wskaźniki są obniżone. Tempo niszczenia krwinek czerwonych może być tak duże, że organizm nie nadąża z produkcją kolejnych erytrocytów.
W momencie, gdy do organizmu dostanie się zarodziec sierpowaty, człowiek może zachorować na malarię mózgową. Powikłania mają wówczas podłoże neurologiczne. Objawia się to częstymi drgawkami, a nawet śpiączką. Jednym z częstych powikłań jest niewydolność nerek oraz w niektórych przypadkach skaza krwotoczna. Do późnych powikłań zaliczyć można m.in. nadreaktywny zespół malaryczny z hipersplenizmem.
http://www.szczepienia.pl/kalendarz-szczepien/program-na-piatke/meningokoki/1